INDOPEDIA
|
De Indische Encyclopedie
|
19926945 Bezoekers
2 Bezoekers online
Wanneer bij kouvatten de keel pijn doet, neem dan ook een schijfje jeruk nipis, verwarm dat boven een vlam, smeer er wat kapur sirih (zie sirih) op en druppel dit vocht in de keel.
Ook gorgelen met een aftreksel van legundi bladeren is een uitstekend middel, om bij verkoudheid keelpijn tegen te gaan.
Deze kleine sterk vertakte boom levert de vruchten, die als medicijn de grootste waarde hebben en in Indonesië algemeen worden gebruikt in plaats van de zuid-Europese citroenen, die ze uitstekend kunnen vervangen.
Het sap van jeruk nipis doet in geur zeker niet voor dat van de beste citroenen onder.
De boom wordt vermenigvuldigd door cangkokans, waartoe men van de beste bomen de jonge ondertakken kiest, die anders toch moeten worden weggesnoeid.
Hij groeit het best op zonnig terrein, zelfs op schrale grond in de laagvlakte en in het lage heuvelland.
De vruchten zijn bolrond met een kort spits puntje.
De schil is glad en dicht bezet met fijne stippels, die vooral duidelijk uitkomen, wanneer de vrucht volkomen rijp is en dan geel wordt.
De vruchten worden groen geplukt en volkomen boomrijpe vruchten ziet men dan ook zelden.
Een Indische huisvrouw zal goed doen, te zorgen, dat op een geschikt plekje van het erf een jeruk nipis boompje komt te staan.
Veel zorg behoeft er niet aan te worden besteed.
Hoofdzaak is, dat de boom zo vrij staat, dat er rondom enkele meters ruimte is, want hij verdraagt geen andere bomen in de nabijheid.
Volwassen takken moeten vooral niet te vaak worden gesnoeid.
Tegen het einde van de droge moesson wordt de grond op een meter afstand van de stam wat opengewerkt en verse humus, as en kalk ondergespit.
De boom zal dan overvloedig dragen.
Wees er alert op dat er geen mieren in de boom nestelen en schilder onderaan de stam een ring van kalk.
Vernieuw de ring zo vaak als nodig.
Deze kleine heester met paarse bloemen en ronde zaadbolletjes groeit op Java tot op 1000 m. zeehoogte.
De bladeren hebben een doordringende geur, die insecten verjaagt.
Men legt daarom wel takjes in de kasten, om kakkerlakken en motten weg te houden.
Naar beweerd wordt, zou dit middel ook helpen tegen wandluizen.
Herstellende zieken was men met water, waarin een paar legundi blaadjes zijn gekneusd.
Waarschuwing: neem altijd eerst contact op met uw arts voordat u
gebruik maakt van de informatie, middelen en of (be)handelingen op deze website.
Er heeft nog niemand gereageerd.
Voor meer informatie over nieuws uit de kranten van Nederlands-Indië
La vie est un pélerinage